środa, 1 lutego 2017

Wywiad z Prezydentem GdańskaDnia 31 stycznia 2017 r. grupa medialna projektu Erasmus + „ Migracja – wyzwanie, zmiana oraz szansa” udała się do Urzędu Miejskiego na spotkaniem z Panem Pawłem Adamowiczem – prezydentem miasta Gdańsk. Spotkanie odbyło się w biurze prezydenta, a tematem przewodnim była konferencja pod hasłem „ Europa; uchodźcy są naszymi braćmi”, która odbyła się w Watykanie w dniach 9-10 grudnia 2016 r., na którą Pan Prezydent został zaproszony przez papieża Franciszka. Na miejscu można już było zobaczyć choinkę wraz z szopką. Teren był również niezwykle chroniony.

Na początku spotkania, korzystając z okazji przekazaliśmy Panu Prezydentowi „Pomocną Pandę”, wraz z przytoczeniem ogólnych zasad funkcjonowania tego ruchu. Od tego momentu panda towarzyszyła nam do końca rozmowy.

Rozpoczynając główny temat spotkania, Prezydent pokazał nam list z Watykanu, w którym papież Franciszek dziękuje za przybycie na konferencję. Wśród przedstawicieli poszczególnych miast pojawili się m. in.: burmistrzowie miast włoskich, w tym burmistrz Rzymu; również burmistrz Paryża, Madrytu, Berlina, Kopenhagi czy Lizbony. Natomiast reprezentację Europy Środkowo-Wschodniej stanowili: burmistrz Rygi, Pani Hanna Gronkiewicz Waltz oraz Pan Adamowicz. Łącznie na sali przebywało ponad 100 osób.

Największych fala uchodźców dotyka m.in. Grecję. Wiele miast i miasteczek, jak również wysp, w tym wyspa Lesbos spotyka się napływem ogromnej ilości imigrantów. Płyną oni łódkami, które często są użyte nierozważnie – wiele ludzi nie przeżywa ucieczki.

Takie napływy dotykają też wyspy włoskie, np. Lampedusa, która liczy ok. 4,5 tys. mieszkańców, a przez nią przewinęły się setki tysięcy imigrantów. Jest to męczące dla mieszkańców, aczkolwiek przyjmują ich. Niezwykła jest kwestia ich pokory dla nieznanych im ludzi.

W naszym mieście pod patronem Caritas Polska istnieje również forma pomocy Syryjczykom, którymi można się zaopiekować dając im choćby dach nad głową. Cena opieki przez miesiąc wynosi około 500 zł. Pomoc ta jest zapewniana obozom, którymi zajmuje się Caritas i które znajdują się na terenie Syrii.

Wracając do konferencji, każdy burmistrz miasta miał 12 min na opowiedzenie o swoich doświadczeniach. Dodatkowo, każdy burmistrz zgodził się na przyjazd do Watykanu, co rzadko się zdarza. W wypowiedziach przedstawicieli naszego kraju powiedziano głównie o budzeniu wrażliwości i szacunku, nie mogliśmy się jednak pochwalić liczbą imigrantów przyjętych. Takimi liczbami mogły się pochwalić się kraje i miasta, które faktycznie stykają się z ogromnymi napływami. Prezydent Adamowicz rozpoczął swoją wypowiedź wstając i mówiąc, że jest mu wstyd – słuchając wypowiedzi innych burmistrzów. Dla przykładu Portugalia przyjęła 300 000 imigrantów. Burmistrz Barcelony pokazała, że jest bardzo pozytywnie nastawiona do imigrantów i chce ich przyjąć.

Konferencja była niezwykłą lekcją postawy i stosunku w styczności się z imigrantami. Uchodźca jest naszym bliźnim i spotkanie z nim jest testem człowieczeństwa. Musimy wyrazić się jasno jeśli chodzi o nasz stosunek, odpowiedzią może być tylko: TAK lub NIE.

Zaskoczeniem mógł być fizyczny brak papieża Franciszka na konferencji – niektórzy mogli się rozczarować, bo specjalnie zajęli sobie jak najbliższe miejsca.

Różne kraje próbują zaadaptować imigrantów w swój sposób. We Francji odbywają się specjalne zajęcia uczące języka francuskiego przez eksperymentowanie, podczas których imigranci poznają też kulturę swojego środowiska.

Ważne jest tworzenie środowisk różnorodnych, żeby szerzyć akceptację i szacunek do innych kultur, aby inna rasa nie stanowiła przeszkody w integracji.

Niestety w Polsce za przyjęciem imigrantów opowiada się jedynie 4,5 %.

Imigracje są nam potrzebne m. in. aby znaleźć ręce do pracy. W Polsce jest potrzebne np. 100 000 kierowców.

Na koniec wywiadu zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i pokazaliśmy Panu Prezydentowi naszą stronę na Facebooku. Można ją również odwiedzić klikając link poniżej.

Więcej informacji również na stronie miasta:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz